Minione dwa lata, rok 2019 i 2018 to okres suszy i znacznych niedoborów wody. Mimo, że mieliśmy w Polsce kilka miejsc w których ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia – cały czas obawiamy się, co przyniesie nam pogoda w 2020 roku.

W Polsce nadal jest sucho, na południowym wschodzie Francji spadło przez ostatnią noc (20.01) ponad 150mm deszczu, doprowadzając do licznych powodzi. Nadal mocno pada na wschodzie Hiszpanii…

Prognozowanie pogody na cały rok do przodu jest praktycznie niemożliwe – istnieje zbyt wiele czynników wpływających na aktualną pogodę, niemniej jednak prowadzone od lat naukowe obserwacje pozwalają stwierdzić, iż istnieją spore analogie pomiędzy przebiegiem pogody w poszczególnych latach, co pozwala na stwierdzenie pewnej powtarzalności.

Niestety w lutym zapowiadane jest wiele anomalii – miesięczna temperatura 3-4°C – czyli znacznie powyżej wieloletniej normy. Możliwe są nawet temperatury powyżej 10°C na nizinach.

Niestety ilość opadów prawdopodobnie będzie poniżej miesięcznej normy, co może pogłębiać suszę.
Wyże baryczne, mogą przynieść ze sobą mgły. Okresowo możliwe są chłodne okresy z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, niestety mało prawdopodobne będzie wystąpienie wielotygodniowej pokrywy śnieżnej – zwłaszcza na nizinach. Zimowej aury możemy się spodziewać jedynie w górach.

Opady atmosferyczne częściej będą właśnie w postaci deszczu na terenach nizinnych, mogą również wystąpić silne wiatry, nawet burze.